Propolis

Video az sonra yüklenecektir. Tanıtımı geç  »
Reklam
8
BİTKİ AÇIKLAMA

Propolis

Propolis


Propolis arıların bitki filiz ve tomurcuklarından topladığı, kovan giriş deliğine, çatlak ve kırıkları kapattığı, antibakteriyal, antiviral, antifungal, antioksidan, antiparazitik özelliklere sahip yapışkan ve reçinemsi bir maddedir. Arılar bu bitkilerden topladığı reçinemsi maddeyi arka ayaklarında kovana taşırlar. Balmumu ve bazı sindirim salgıları ile karıştırarak kovan içinde kullanırlar. Yapılan çalışmalarda düzenli ve sürekli olarak Propolis alınması durumunda sindirim, solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) yok etmeye yardımcı olduğu,  saptanmıştır. Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre Propolis kullanımı zararlı bakterilerde direnç oluşturmadığı,  yararlı bakterileri de olumsuz olarak etkilemediği düşünülmektedir. (1,2,3)

Klinik çalışmalarda Propolisin comedo, beriberi, shingles, zosfer psorias, deri ülseri tedavisinde destek olduğunu göstermiştir. Propolis ayrıca ağız yaraları, periodonditis, diş ağrısı, rhinitis, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza, diare, polypus, malignant tümör (Kanser) ve diğer bir çok hastalıkta da destek olarak  kullanılmaktadır.
Propolisin yapısındaki flavonoidler dolaşım sisteminde de önemli bir etkiye sahiptir. Kan pulcuklarının ve beyaz kürelerin konglomerasyonunu azaltmaya trombosisi önlemeye, damar sertliğini önlemeye, kan dolaşımını düzenlemeye, kan şekerini, lipit ve kolesterolü azaltmaya yardımcıdır. Propolisin antioksidan etkisinin BHT' den 2 kat daha fazla olduğu bildirilmektedir. Sürekli Propolis kullanımı lipitlerin peruksidasyonunu ve melanin sedimentasyonunu önlemeye, cytotoxinleri yok etmeye, vücut aktivesini arttırmaya ve yaşlanmayı (deception) geciktirmeye yardımcı olur. (2,3,4,5)

 
KULLANIM AMACI

- Bağışıklık sistemini güçlendirmede (1,2,3)
- Zararlı mikroorganizmalara karşı geniş antibakteriyel, antiviral, antifungal etki sağlanmasında (1,2,4,5)
- Üst solunum yolları (bronşit, astım) hastalıklarında (3,4)
- Ağız ve diş sağlığının korunmasında (1,2,4,5)
   ; gibi durumlarda yardımcı ve destektir.
 
Referanslar:

1. Antioxidant and antimicrobial activities of propolis from several regions of Korea
2. Antioxidant activity of propolis of various geographic origins
3. Propolis and the immune system: a review
4. Prophylactic effectiveness of propolis for immunostimulation: a clinical pilot study
5. Role of caffeic acid phenethyl ester, an active component of propolis, against NAOH-induced esophageal burns in rats

Etiketler : propolis propolis nedir propolis yararları

BENZER BİTKİLER
39 kişi paylaştı Nano Borvit Cilt Temizleyici Jel Nano Borvit Cilt Temizleyici Jel Nano Borvit Cilt Temizleyici Jel
Kategori : Cilt
Süre :
İzlenme : 1838
2 kişi paylaştı Çoban Çantası (Thlaspi bursa pasturis) Çoban Çantası (Thlaspi bursa pasturis) Çoban Çantası (Thlaspi bursa pasturis)
Kategori : Ağrı
Süre : Yakında
İzlenme : 899
4 kişi paylaştı Böğürtlen (Rubus) Böğürtlen (Rubus) Böğürtlen (Rubus)
Kategori : Ağrı
Süre : Yakında
İzlenme : 735
1 kişi paylaştı Ratanya (TKrameria Triandra) Ratanya (TKrameria Triandra) Ratanya (TKrameria Triandra)
Kategori : Basur
Süre : Yakında
İzlenme : 626
1 kişi paylaştı Menekşe (Viola) Menekşe (Viola) Menekşe (Viola)
Kategori : Antioksidan
Süre : Yakında
İzlenme : 686
1 kişi paylaştı Hindiba (Folium Cicharii Endiviae) Hindiba (Folium Cicharii Endiviae) Hindiba (Folium Cicharii Endiviae)
Kategori : Ağrı
Süre : Yakında
İzlenme : 1054
2 kişi paylaştı Şeftali (Prunus Persica) Şeftali (Prunus Persica) Şeftali (Prunus Persica)
Kategori : Hazımsızlık
Süre : Yakında
İzlenme : 777
0 kişi paylaştı Bezelye (Lathyrus Sativus-Pisum Sativum) Bezelye (Lathyrus Sativus-Pisum Sativum) Bezelye (Lathyrus Sativus-Pisum Sativum)
Kategori : Kabızlık
Süre : Yakında
İzlenme : 773
YORUMLAR
Eklenme : 23-01-2014    İzlenme : 4331
Kategori : Bronşit Ağrı Astım Bağışıklık Sistemi Kan Dolaşımı Kanser Mide Şeker Ülser Diş Ağrısı Yaşlanma
   

8 1
Sponsor Reklamlar Adet Ağrısı Adet Düzensizliği Ağız Kokusu Ağrı Alerji Alzheimer Anne Sütü Artırıcı Antidepresan Antioksidan Arpacık Astım Ateş Düşürücü Bademcik Bağırsak Solucanları Bağışıklık Sistemi Baş Ağrısı Basur Böbrek İltihabı Böbrek Taşı Bronşit Çıban Cilt Cinsel Performans Çocuk Gelişimi Dalak Rahatsızlıkları Depresyon Dikkat Eksikliği Diş Ağrısı Diş Eti Kanamaları ve İltihaplarında Diyabet Egzema Eklem Ağrıları Eklem İltihabı El Ayak Titremeleri Endişe Felç Fıtık Frengi Gastrit Göz Nezlesi Grip Guatr Gut Hafıza Hazımsızlık Histeri Hücre Yenileyici İdrar Yolu İdrar Zorluğu İshal İştahsızlık Kabızlık Kalp-Damar Kan Dolaşımı Kanser Kansızlık Karaciğer Yağlanması Kas Ağrıları Kas Gelişimi Katarakt Kemik Erimesi Kemik Gelişimi Kireçlenme Kolesterol Kullanıcı Yorumları Menopoz Metabolizma Hızlandırıcı Mide Migren Nasır Nezle Ödem Parkinson Prostat Romatizma Saç Dökülmesi Safra Kesesi Sara Sarılık Sedef Şeker Selülit Şifalı Meyveler Şifalı Sebzeler Sindirim Sistemi Sinüzit Sivilce Soğuk Algınlığı Sperm Sayısı Stres Tansiyon Ülser Uykusuzluk Uyuz Varis Verem Vitiligo Yağ Yakıcı Yaşlanma Yorgunluk Yumurtlama Zayıflama Sponsor Reklamlar