Kordiseps Mantarı (Cordyceps sinensis)

Video az sonra yüklenecektir. Tanıtımı geç  »
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VİDEO ÖNÜ REKLAMI
5
BİTKİ AÇIKLAMA

Kordiseps Mantarı (Cordyceps sinensis)

Kordiseps Mantarı (Cordyceps sinensis)


Kordiseps, olarak bilinen Çin tırtıl mantarıdır. Tırtıl mantarının büyümesi gerçekten şaşırtıcıdır. Bu mantar kışın bir böcek (larva for­munda) kış uykusuna yattığı zaman onun dolaşım sistemine girer. Mantarın iplikçikleri larvada besin alımı sonrası o kadar hızlı bir şekilde büyümektedir ki en sonunda her şeyi kaplayan bir kabuk oluşturur. Daha sonra tırtıl bu yüzden ölmekte ve kabuğu bir kozaya dönüşmektedir. Sonraki sene yaz mevsimi geldiğinde kurtçuğun üst kısmı yerden dışarı çıkar ve bir ota büyür. Bu bitki kısmından Cordyceps elde edilmektedir. Bu mantarın insan metabolizmasında birçok yardımcı etkileri vardır. (1,2)

KULLANIM AMACI

1. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesinde destek olarak kullanılan  bir  gıdadır. Düzenleme eğilimi 2 yoldan oluşmaktadır: Hem bağışıklığı güçlendirmeye, hem de bazı insanlarda  bulunan  fazla  bağışıklık gücünü azaltmaya yardımcıdır. (1,2)
2. Doğal bir antibiyotiktir. Kordiseps birçok patojenik bakteriye karşı antibakteriyel destek yaratabilir. (2,3)
3. Ölçülü    bir    şekilde    kan    damarlarını genişletmeye    kalp   ve    akciğerdeki    kan dolaşımını yoğunlaştırmaya destektir. Kordiseps,  kroner damardaki kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olduğu için, damarda     tıkanıklık     yaratan      pıhtının oluşmasını engellemede destektir. (1,2,3)
4. Kordiseps,    yorgunluğa    karşı    direnci arttırmaya, oksijen açlığına karşı dayanıklılık sağlamaya ve kandaki lipid seviyesini azaltmaya yardımcıdır. (1,2,4)
 
Referanslar:

1. Radiation Protective Effects of Cordyceps sinensis in Blood Cells
2. The traditional Chinese medicine Cordyceps sinensis and its effects on apoptotic homeostasis
3. Effects of the acid polysaccharide fraction isolated from a cultivated Cordyceps sinensis on macrophages in vitro
4. Chemical properties and antioxidant activity of exopolysaccharides from mycelial culture of Cordyceps sinensis fungus Cs-HK1  Food Chemistry

Etiketler : kordiseps mantarı cordyceps sinensis

BENZER BİTKİLER
1 kişi paylaştı Lohusa Otu (Aristolochia) Lohusa Otu (Aristolochia) Lohusa Otu (Aristolochia)
Kategori : Adet Düzensizliği
Süre : Yakında
İzlenme : 874
1 kişi paylaştı Mandalina (Citrus Reticulata) Mandalina (Citrus Reticulata) Mandalina (Citrus Reticulata)
Kategori : Bağışıklık Sistemi
Süre : Yakında
İzlenme : 706
2 kişi paylaştı Sarımsak (Allium sativum) Sarımsak (Allium sativum) Sarımsak (Allium sativum)
Kategori : Alerji
Süre : Yakında
İzlenme : 1044
2 kişi paylaştı Shiitake Mantarı (Lentinula edodes) Shiitake Mantarı (Lentinula edodes) Shiitake Mantarı (Lentinula edodes)
Kategori : Bağışıklık Sistemi
Süre : Yakında
İzlenme : 1003
2 kişi paylaştı Nar (Punica Granatum) Nar (Punica Granatum) Nar (Punica Granatum)
Kategori : Bağışıklık Sistemi
Süre : Yakında
İzlenme : 910
1 kişi paylaştı Kivi (Actinidia) Kivi (Actinidia) Kivi (Actinidia)
Kategori : Astım
Süre : Yakında
İzlenme : 776
2 kişi paylaştı Mantar (Amanita) Mantar (Amanita) Mantar (Amanita)
Kategori : Bağışıklık Sistemi
Süre : Yakında
İzlenme : 699
1 kişi paylaştı Kurtpençesi (Polygonum Bistorta-Lycopodium clavatum) Kurtpençesi (Polygonum Bistorta-Lycopodium clavatum) Kurtpençesi (Polygonum Bistorta-Lycopodium clavatu
Kategori : Bağışıklık Sistemi
Süre : Yakında
İzlenme : 954
YORUMLAR
Eklenme : 24-12-2011    İzlenme : 3713
Kategori : Bağışıklık Sistemi Kalp-Damar Kan Dolaşımı Yorgunluk
   

5 0
Sponsor Reklamlar Adet Ağrısı Adet Düzensizliği Ağız Kokusu Ağrı Alerji Alzheimer Anne Sütü Artırıcı Antidepresan Antioksidan Arpacık Astım Ateş Düşürücü Bademcik Bağırsak Solucanları Bağışıklık Sistemi Baş Ağrısı Basur Böbrek İltihabı Böbrek Taşı Bronşit Çıban Cilt Cinsel Performans Çocuk Gelişimi Dalak Rahatsızlıkları Depresyon Dikkat Eksikliği Diş Ağrısı Diş Eti Kanamaları ve İltihaplarında Diyabet Egzema Eklem Ağrıları Eklem İltihabı El Ayak Titremeleri Endişe Felç Fıtık Frengi Gastrit Göz Nezlesi Grip Guatr Gut Hafıza Hazımsızlık Histeri Hücre Yenileyici İdrar Yolu İdrar Zorluğu İshal İştahsızlık Kabızlık Kalp-Damar Kan Dolaşımı Kanser Kansızlık Karaciğer Yağlanması Kas Ağrıları Kas Gelişimi Katarakt Kemik Erimesi Kemik Gelişimi Kireçlenme Kolesterol Kullanıcı Yorumları Menopoz Metabolizma Hızlandırıcı Mide Migren Nasır Nezle Ödem Parkinson Prostat Romatizma Saç Dökülmesi Safra Kesesi Sara Sarılık Sedef Şeker Selülit Şifalı Meyveler Şifalı Sebzeler Sindirim Sistemi Sinüzit Sivilce Soğuk Algınlığı Sperm Sayısı Stres Tansiyon Ülser Uykusuzluk Uyuz Varis Verem Vitiligo Yağ Yakıcı Yaşlanma Yorgunluk Yumurtlama Zayıflama Sponsor Reklamlar