Gotu Kola (Centella asiatica)

Video az sonra yüklenecektir. Tanıtımı geç  »
Video Reklam
9
BİTKİ AÇIKLAMA

Gotu Kola (Centella asiatica)

Gotu Kola (Centella asiatica)


Gotu Kola içeriğinde başlıca bir triperten glikozid bileşiği olan ve antibiyotik olarak sınıflandırılan asiaticoside gelir. Bu özelliği ile sağlık için pek çok yardımları olan bitkilerden birisidir. İçeriğindeki bu etken madde, kan damarlarını açıp güçlendirmesine ve beyinde nörotransmitterlerin üretimine destek olurlar. (1,2,5,7) Özellikle insan vücudunda belin alt kısmındaki kan akışını rahatlatması ile kan damarlarını güçlendirmeye yardımcı etkisi varis, selülit ve hemoroid gibi kılcal damar problemlerinden kaynaklı hastalıkların iyileşmesinde yardımcı olarak kullanılabilmesini sağlar. (3,6,8) İkinci en önemli madde bir saponin glikozid bileşiği olan brahmoside veya brahminoside'dir. Bu maddeler doğal olarak idrar arttırmaya yardımcı etkidedirler.
Son olarak içerdiği önemli madde ise iltihap gidermeye yardımcı etkiye sahip bir glikozid olan madecassoside' dir. Gotu Kola ayrıca, vitamin K, magnezyum, kalsiyum ve sodyum içermektedir. (3,4,5,9,10)

KULLANIM AMACI

- Kılcal damarların sağlığının korunmasında ve kendini onarmasında (6,7)
- Varis, selülit tedavisinde (8)
- Basur (hemoroid) sorunlarında (7,8,9)
- İdrar arttırmada ve iltihap gidermede (7,10)
   ; yardımcı olarak kullanılabilir.

Referanslar:

1. Evaluation of the anticonvulsant effect of Centella asiatica (gotu kola) in pentylenetetrazol-induced seizures with respect to cholinergic neurotransmission.
2. Antigenotoxic role of  Centella asiatica L. extract against cyproterone acetate induced genotoxic damage in cultured human lymphocytes.
3. Protective effect of Centella asiatica on antioxidant tissue defense system against adriamycin induced cardiomyopathy in rats.
4. Protective effect of  Centella asiatica extract and powder on oxidative stress in rat.
5. Tenni R, et al. Effect of the Triterpenoid Fraction of Centella asiatica on Macromolecules of the Connective Matrix in Human Skin Fibroblast Cultures. Ital J Biochem. 1988;37(2):69-77.
6. Cesarone MR, Laurora G, De Sanctis MT, et al. Activity of Centella asiatica in Venous Insufficiency. Minerva Cardioangiol. Apr1992;40(4):137-43
7. Cesarone MR, Laurora G, De Sanctis MT, et al. The Microcirculatory Activity of Centella asiatica in Venous Insufficiency. A Double-blind Study. Minerva Cardioangiol. Jun1994;42(6):299-304.
8. Belcaro GV, Grimaldi R, Guidi G. Improvement of Capillary Permeability in Patients with Venous Hypertension after Treatment with TTFCA. Angiology. Jul1990;41(7):533-40.
9. De Sanctis MT, Incandela L, Cesarone MR, et al. Acute Effects of TTFCA on Capillary Filtration in Severe Venous Hypertension. Panminerva Med. Jun1994;36(2):87-90.
10. Bradwejn J, Zhou Y, Koszycki D, et al. A Double-blind, Placebo-controlled Study on the Effects of Gotu Kola (Centella asiatica) on Acoustic Startle Response in Healthy Subjects. J Clin Psychopharmacol. Dec2000;20(6):680-4.

Etiketler : gotu kola centella asiatica

BENZER BİTKİLER
3 kişi paylaştı Kırlangıç Otu (Herba Chelidonii) Kırlangıç Otu (Herba Chelidonii) Kırlangıç Otu (Herba Chelidonii)
Kategori : Basur
Süre : Yakında
İzlenme : 1003
0 kişi paylaştı Düğün Çiçeği (Rununculus Ficaria) Düğün Çiçeği (Rununculus Ficaria) Düğün Çiçeği (Rununculus Ficaria)
Kategori : Basur
Süre : Yakında
İzlenme : 624
1 kişi paylaştı Cedvar (Curcuma zedoaria) Cedvar (Curcuma zedoaria) Cedvar (Curcuma zedoaria)
Kategori : Astım
Süre : Yakında
İzlenme : 947
1 kişi paylaştı Ispanak (Spinacia oleracea) Ispanak (Spinacia oleracea) Ispanak (Spinacia oleracea)
Kategori : Basur
Süre : Yakında
İzlenme : 834
2 kişi paylaştı Çoban Çantası (Thlaspi bursa pasturis) Çoban Çantası (Thlaspi bursa pasturis) Çoban Çantası (Thlaspi bursa pasturis)
Kategori : Ağrı
Süre : Yakında
İzlenme : 899
1 kişi paylaştı Kavak Ağacı (Populus) Kavak Ağacı (Populus) Kavak Ağacı (Populus)
Kategori : Ağrı
Süre : Yakında
İzlenme : 1077
1 kişi paylaştı Pırasa (Aliium Porrum Poireaci) Pırasa (Aliium Porrum Poireaci) Pırasa (Aliium Porrum Poireaci)
Kategori : Bronşit
Süre : Yakında
İzlenme : 1068
2 kişi paylaştı Hıyar (Cucumis Sativus) Hıyar (Cucumis Sativus) Hıyar (Cucumis Sativus)
Kategori : Basur
Süre : Yakında
İzlenme : 950
YORUMLAR
Eklenme : 24-12-2011    İzlenme : 4312
Kategori : Basur Kalp-Damar İdrar Yolu İdrar Zorluğu Selülit Varis
   

9 2
Sponsor Reklamlar Adet Ağrısı Adet Düzensizliği Ağız Kokusu Ağrı Alerji Alzheimer Anne Sütü Artırıcı Antidepresan Antioksidan Arpacık Astım Ateş Düşürücü Bademcik Bağırsak Solucanları Bağışıklık Sistemi Baş Ağrısı Basur Böbrek İltihabı Böbrek Taşı Bronşit Çıban Cilt Cinsel Performans Çocuk Gelişimi Dalak Rahatsızlıkları Depresyon Dikkat Eksikliği Diş Ağrısı Diş Eti Kanamaları ve İltihaplarında Diyabet Egzema Eklem Ağrıları Eklem İltihabı El Ayak Titremeleri Endişe Felç Fıtık Frengi Gastrit Göz Nezlesi Grip Guatr Gut Hafıza Hazımsızlık Histeri Hücre Yenileyici İdrar Yolu İdrar Zorluğu İshal İştahsızlık Kabızlık Kalp-Damar Kan Dolaşımı Kanser Kansızlık Karaciğer Yağlanması Kas Ağrıları Kas Gelişimi Katarakt Kemik Erimesi Kemik Gelişimi Kireçlenme Kolesterol Kullanıcı Yorumları Menopoz Metabolizma Hızlandırıcı Mide Migren Nasır Nezle Ödem Parkinson Prostat Romatizma Saç Dökülmesi Safra Kesesi Sara Sarılık Sedef Şeker Selülit Şifalı Meyveler Şifalı Sebzeler Sindirim Sistemi Sinüzit Sivilce Soğuk Algınlığı Sperm Sayısı Stres Tansiyon Ülser Uykusuzluk Uyuz Varis Verem Vitiligo Yağ Yakıcı Yaşlanma Yorgunluk Yumurtlama Zayıflama Sponsor Reklamlar