Deve Dikeni (Silybum marianum L)

Video az sonra yüklenecektir. Tanıtımı geç  »
Video Reklam
3
BİTKİ AÇIKLAMA

Deve Dikeni (Silybum marianum L)

Deve Dikeni (Silybum marianum L)


Deve Dikeni tohumları; sabit yağ (%25-30), nişasta, tanen ve flavono-lignan türevi  bileşikler- silimarin' ler (Silibin, silidianin, silikristin) içermektedir. Yapılan klinik çalışmalarda ise; kronik hepatit (karaciğer iltihabı) dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı (kolanjit), siroz ve kronik karaciğer hastalıklarında da bu maddenin oldukça destek olduğu belirlenmiştir. Karaciğer vücudumuzun kimyasal fabrikası gibi çalışarak, sağlığımızın sürdürülmesinde önemli bir rol oynar. Yağların yıkımı-parçalanması için gerekli olan safrayı üretir. Kanımızdaki  nikotin, alkol ve karbonmonoksit gibi zehirleri zararsız hale getirir. (1,2,3)
 
Karaciğer aynı zamanda A,D,E ve K vitaminlerinin de depolandığı yerdir. Deve Dikeni tüm karaciğer fonksiyonlarını destekler ve yeni karaciğer hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. (2,3)
 
Silimarin aynı zamanda iyi bir kan temizleyici olup, sedef hastalığı (psoriasis) için de yardımcıdır. Sedef hastalığının karaciğerle ilişkisi, karaciğerin temel görevi olan kanı filtre (süzme) etmesine bağlıdır. Başka bir faktör de leukotriene' lerin fazla üretilmesidir. Silimarin, fazla leukotriene üretimini, böylelikle fazla hücre oluşumunu engellemeye yardımcıdır. (2,3,4,5)

KULLANIM AMACI

- Karaciğer enzimleri üzerinde dengelemeye (2,3)
- Safra üretimini arttırmaya (1,2,4)
- Sedef hastalığının tedavisinde (3,5)
- Kolesterol dengelemede (1,2,4)
   ; yardımcı ve destek olarak kullanılabilir.
 
Referanslar:

1. Valenzuela A, et al. Silymarin Protection Against Hepatic Lipid Peroxidation Induced by Acute Ethanol Intoxication in the Rat. Biochem Pharm. 1985;34:2209-12.
2. Carrescia O, et al. Silymarin in the Prevention of Hepatic Damage by Psychopharmacologic Drugs. Experimental Premises and Clinical Evaluations. Clin Ter. 1980;95(2):157-64.
3. Cultivation of milk thistle (Silybum marianum L. Gaertn.), a medicinal weed
4. Milk thistle for alcoholic and/or hepatitis B or C liver diseases - A systematic cochrane hepato-biliary group review with meta-analyses of randomised clinical trials
5. Milk Thistle (Silybum marianum L. Gaert.) Seeds in Health

Etiketler : deve dikeni silybum marianum l

BENZER BİTKİLER
2 kişi paylaştı Huş Ağacı (Betula Lotus) Huş Ağacı (Betula Lotus) Huş Ağacı (Betula Lotus)
Kategori : Ağrı
Süre : Yakında
İzlenme : 1028
2 kişi paylaştı Ekşi Yonca (Oxalis acetollessa) Ekşi Yonca (Oxalis acetollessa) Ekşi Yonca (Oxalis acetollessa)
Kategori : Egzema
Süre : Yakında
İzlenme : 684
4 kişi paylaştı Kudret Narı (Momordica charantia) Kudret Narı (Momordica charantia) Kudret Narı (Momordica charantia)
Kategori : Adet Düzensizliği
Süre : Yakında
İzlenme : 1501
3 kişi paylaştı Margarit (Chrysanthemum Leucantheum) Margarit (Chrysanthemum Leucantheum) Margarit (Chrysanthemum Leucantheum)
Kategori : Böbrek Taşı
Süre : Yakında
İzlenme : 585
1 kişi paylaştı Aynı Safa Otu (Calendula Officinalis) Aynı Safa Otu (Calendula Officinalis) Aynı Safa Otu (Calendula Officinalis)
Kategori : Adet Düzensizliği
Süre : Yakında
İzlenme : 1135
1 kişi paylaştı Labada (Rumeoc Patienta) Labada (Rumeoc Patienta) Labada (Rumeoc Patienta)
Kategori : Egzema
Süre : Yakında
İzlenme : 831
1 kişi paylaştı Pırasa (Aliium Porrum Poireaci) Pırasa (Aliium Porrum Poireaci) Pırasa (Aliium Porrum Poireaci)
Kategori : Bronşit
Süre : Yakında
İzlenme : 1068
1 kişi paylaştı Hidrastis (Hydrastis canadensis) Hidrastis (Hydrastis canadensis) Hidrastis (Hydrastis canadensis)
Kategori : Bağışıklık Sistemi
Süre : Yakında
İzlenme : 784
YORUMLAR
Eklenme : 24-12-2011    İzlenme : 979
Kategori : Egzema Karaciğer Yağlanması Kolesterol Sedef
   

3 2
Sponsor Reklamlar Adet Ağrısı Adet Düzensizliği Ağız Kokusu Ağrı Alerji Alzheimer Anne Sütü Artırıcı Antidepresan Antioksidan Arpacık Astım Ateş Düşürücü Bademcik Bağırsak Solucanları Bağışıklık Sistemi Baş Ağrısı Basur Böbrek İltihabı Böbrek Taşı Bronşit Çıban Cilt Cinsel Performans Çocuk Gelişimi Dalak Rahatsızlıkları Depresyon Dikkat Eksikliği Diş Ağrısı Diş Eti Kanamaları ve İltihaplarında Diyabet Egzema Eklem Ağrıları Eklem İltihabı El Ayak Titremeleri Endişe Felç Fıtık Frengi Gastrit Göz Nezlesi Grip Guatr Gut Hafıza Hazımsızlık Histeri Hücre Yenileyici İdrar Yolu İdrar Zorluğu İshal İştahsızlık Kabızlık Kalp-Damar Kan Dolaşımı Kanser Kansızlık Karaciğer Yağlanması Kas Ağrıları Kas Gelişimi Katarakt Kemik Erimesi Kemik Gelişimi Kireçlenme Kolesterol Kullanıcı Yorumları Menopoz Metabolizma Hızlandırıcı Mide Migren Nasır Nezle Ödem Parkinson Prostat Romatizma Saç Dökülmesi Safra Kesesi Sara Sarılık Sedef Şeker Selülit Şifalı Meyveler Şifalı Sebzeler Sindirim Sistemi Sinüzit Sivilce Soğuk Algınlığı Sperm Sayısı Stres Tansiyon Ülser Uykusuzluk Uyuz Varis Verem Vitiligo Yağ Yakıcı Yaşlanma Yorgunluk Yumurtlama Zayıflama Sponsor Reklamlar