Arı Sütü (Royal Jelly)

Video az sonra yüklenecektir. Tanıtımı geç  »
Reklam
7
BİTKİ AÇIKLAMA

Arı Sütü (Royal Jelly)

Arı Sütü (Royal Jelly)


6-12 günlük isçi arıların kafalarındaki çene altı (Mandıbular) ve hipofarenks (Hypophryngeal) bezlerinden salgılanan, besin değeri ve biyolojik aktivitesi çok yüksek değerli bir üründür. Beyaz-krem renkte, pelte kıvamda, kendine özgü kokusu ve ekşimsi bir tadı bulunmaktadır. Arı sütü kovan içerisindeki genç larvaların ve ana arının beslenmesi için kullanılır. İşçi arılarla ana arı arasında genetik olarak bir fark yoktur. Larvaların beslenmesine bağlı olarak bunlar ya işçi arı veya ana arı olurlar. Tüm larvalar ilk 3 gün arı sütü ile beslenirler. Üçüncü günden sonra eğer larvalar bal ve polen ile beslenirse işçi arı, arı sütü ile beslenirse ana arı olurlar. Kovanda sadece ana arılar, tüm hayatı döneminde arı sütü ile beslenir. Larva döneminde arı sütü ile beslenen ana arılar gelişmesini daha erken tamamlayarak 16 günde ergin hale gelirler. 3. günden sonra bal ve polenle beslenen isçi arılar ise gelişmesini 21 günde tamamlarlar. Ana arılar isçi arılara oranla çok daha iri ve dayanıklıdır. Ana arılar, tüm larva ve ergin dönemlerinde arı sütüyle beslendiğinden yumurtalıkları ve spermatekalrı (Erkekten gelen spermayı depo eden kese) çok iyi gelişmekte, günde 1500-3000 yumurta yumurtlayabilir ve bir günde yumurtladığı yumurtaların ağırlığı kendi ağırlığına eşittir. Hayatı boyunca arı sütü ile beslenen ana arılar 3-4 yıl yaşayabilirler fakat bal ve polenle beslenen işçi arılar sadece 5-6 hafta yaşayabilirler. ana arı ile diğer işçi arılar arasındaki farklılıklar bu özel dietden (arı sütü) kaynaklanmaktadır. (1,2)
Arı sütü genel olarak vücutta hücre yenilenmesi, üretimi (hücre) ve metabolizması üzerinde etkili olduğundan organizmanın bütün dokularında canlılık ve bunun sonucunda sağlık, enerji, bağışıklık ve dinçlik meydana getirmede yardımcı olarak  etkili olabilir. (1,2,3)
Bu yönüyle akla gelebilecek bütün sağlık problemlerinde önemli düzeyde motivasyon sağlamada destek olarak kullanılır. Arı sütü kalp rahatsızlıklarından kansere kadar bir çok hastalıkta vücudu güçlendirmeye, bağışıklık sistemini uyarmaya destek amacıyla kullanılmaktadır. (1,2,4)
Özellikle yoğun antibiyotik kullanan radyoterapi ve kemoterapi olan hastalarda muhtemel karaciğer ve böbrek zararlarını önlemekte, fonksiyonlarını korumakta yardımcı bir üründür. (1,4)
 
KULLANIM AMACI

- Bronşiyal Astım
- Akciğer Hastalıkları
- Uykusuzluk
- Mide Ülseri
- Böbrek Hastalıkları
- Kırıkların daha hızlı iyileştirilmesi
- Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi
- Saç, cilt ve tırnakların beslenmesi ve güçlendirilmesi
- Sindirim sisteminin sağlıklı tutulması
- Üreme ve boşaltım sisteminin korunması
- Ruhsal ve zihinsel (mental) dayanıklılığın arttırılması
- Düşük Tansiyon
- Metabolizmayı canlandırmak
- Yorgunluk
- Soğuk algınlığı ve grip
- Strese ve dış etkenlere karşı dayanıklılık
- Bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde,
- Yaşlılıktan oluşan damar sertliği ve bitkinlik hallerinde,
- Çocukların dengeli beslenmesinde,
- Çocukların diş ve kemiklerinin gelişmesinde,
- Hücre yenileyici özelliği ile cilt bakımında,
- Kadınların periyodik dönemlerinde bozulan kan dengesinin düzenlenmesinde,
- Saç dökülmelerinin önlenmesi ve saçlara canlılık kazandırılmasında,
- Cinsel faaliyetlerin desteklenmesinde
   ; yardımcı ve destekleyici olarak kullanılabilir. (1,2,3,4)

Referanslar:

1. Antioxidative action of royal jelly in the yeast cell
2. Trace and mineral elements in royal jelly and homeostatic effects
3. Effects of lyophilized royal jelly on experimental hyperlipidemia and thrombosis
4. Antitumor effects of royal jelly

Etiketler : arı sütü

BENZER BİTKİLER
0 kişi paylaştı Alaska Omega 3 Balık Yağı Alaska Omega 3 Balık Yağı Alaska Omega 3 Balık Yağı
Kategori : Kullanıcı Yorumları
Süre :
İzlenme : 404
1 kişi paylaştı Dut (Morus) Dut (Morus) Dut (Morus)
Kategori : Bronşit
Süre : Yakında
İzlenme : 716
2 kişi paylaştı Güzelavrat Otu (Folium Belladannae) Güzelavrat Otu (Folium Belladannae) Güzelavrat Otu (Folium Belladannae)
Kategori : Ağrı
Süre : Yakında
İzlenme : 886
2 kişi paylaştı Pancar (Beta Vulgaris-Beet Bettevare) Pancar (Beta Vulgaris-Beet Bettevare) Pancar (Beta Vulgaris-Beet Bettevare)
Kategori : Hazımsızlık
Süre : Yakında
İzlenme : 849
0 kişi paylaştı Güneş Gülü (Drosera Rotundifolia) Güneş Gülü (Drosera Rotundifolia) Güneş Gülü (Drosera Rotundifolia)
Kategori : Bronşit
Süre : Yakında
İzlenme : 771
1 kişi paylaştı Kedi Nanesi (Nepeta cataria) Kedi Nanesi (Nepeta cataria) Kedi Nanesi (Nepeta cataria)
Kategori : Bronşit
Süre : Yakında
İzlenme : 1261
1 kişi paylaştı Ahududu (Rubus İdaeus) Ahududu (Rubus İdaeus) Ahududu (Rubus İdaeus)
Kategori : İdrar Zorluğu
Süre : Yakında
İzlenme : 654
6 kişi paylaştı Şalgam (Brassica rapa-Brassica campestris) Şalgam (Brassica rapa-Brassica campestris) Şalgam (Brassica rapa-Brassica campestris)
Kategori : Bronşit
Süre : Yakında
İzlenme : 1550
YORUMLAR
Sponsor Reklamlar Adet Ağrısı Adet Düzensizliği Ağız Kokusu Ağrı Alerji Alzheimer Anne Sütü Artırıcı Antidepresan Antioksidan Arpacık Astım Ateş Düşürücü Bademcik Bağırsak Solucanları Bağışıklık Sistemi Baş Ağrısı Basur Böbrek İltihabı Böbrek Taşı Bronşit Çıban Cilt Cinsel Performans Çocuk Gelişimi Dalak Rahatsızlıkları Depresyon Dikkat Eksikliği Diş Ağrısı Diş Eti Kanamaları ve İltihaplarında Diyabet Egzema Eklem Ağrıları Eklem İltihabı El Ayak Titremeleri Endişe Felç Fıtık Frengi Gastrit Göz Nezlesi Grip Guatr Gut Hafıza Hazımsızlık Histeri Hücre Yenileyici İdrar Yolu İdrar Zorluğu İshal İştahsızlık Kabızlık Kalp-Damar Kan Dolaşımı Kanser Kansızlık Karaciğer Yağlanması Kas Ağrıları Kas Gelişimi Katarakt Kemik Erimesi Kemik Gelişimi Kireçlenme Kolesterol Kullanıcı Yorumları Menopoz Metabolizma Hızlandırıcı Mide Migren Nasır Nezle Ödem Parkinson Prostat Romatizma Saç Dökülmesi Safra Kesesi Sara Sarılık Sedef Şeker Selülit Şifalı Meyveler Şifalı Sebzeler Sindirim Sistemi Sinüzit Sivilce Soğuk Algınlığı Sperm Sayısı Stres Tansiyon Ülser Uykusuzluk Uyuz Varis Verem Vitiligo Yağ Yakıcı Yaşlanma Yorgunluk Yumurtlama Zayıflama Sponsor Reklamlar